Make your own free website on Tripod.com

Tournament Results


St. Johnsbury 'Early Bird' Invitational
December 11, 1999

Team - 1. Noble (ME) 216.52. Essex 185.03. Spaulding 111.5, 4. Northern Adirondak (NY) 96.0,  5. White Mountain (NH) 75.0, 6. Champlain Valley (69.0),  7. Concord (NH) 66.0,  8. Smithfield (RI) 63.0,  8. Mount Mansfield 63.0,  10. St. Johnsbury 62.0,  11. Mount Abraham 56.0,  12. Randolph 43.0,  13. Vergennes 38.5,  14. Otter Valley 26.5,  15. Profile 11.0,  16. Lyndonville 4.0,  17. Procter 3.0,  18. North Country 0

103 - 1st:  Sam Gray (ESS),  Fall, 0:57
         2nd:  M. Osaki (SMI)
         3rd:  A. Hale (NOB),  Fall, 4:16
         4th:   J. Marsh (NAC)
112 - 1st:  J. Friend (WMT),  Dec 6-4 (OT)
         2nd:  D. Gordon (ESS)
         3rd:  J. Vecchione (SMI),  Fall, 0:36
         4th:  L. Saxer (MMU)
119 - 1st:  S. Bissonette (VER),  Dec. 12-7
         2nd:  J. Gray (ESS)
         3rd:  M. Young (NOB),  Fall 4:04
         4th:  C. Wilkins (PRF)
125 - 1st:  L. Airoldi (ESS),  Major Dec. 11-2
         2nd:  D. Forgue (SMI)
         3rd:  R. Pike (NAC),  Fall 1:26
         4th:  R. Prosper (WMT)
130 - 1st:  J. Gingras (SPA),  Dec. 5-2
         2nd:  J. Green (ESS)
         3rd:  D. Gray (NOB),  Forfeit
         4th:  M. Challinor (WMT)
135 - 1st:  Denis White (CVU),  Fall 1:33
         2nd:  N. Poirier (NAC)
         3rd:  K. Fitzgerald (NOB),  Major Dec. 17-8
         4th:  A. Phyllides (CON)
140 - 1st:  D. Goyet (StJ),  Dec. 4-2
         2nd:  D. Brown (NOB)
         3rd:  A. Salvatori (CVU),  Fall 1:45
         4th:  G. Ehret (ESS)
145 - 1st:  M. Thurston (SPA),  Dec. 6-2
         2nd:  J. Reed (ESS)
         3rd:  T. Beyer (NOB),  Fall 3:58
         4th:  T. Cram (MTA)
152 - 1st:  M. Allen (MTA),  Dec. 4-2
         2nd:  A. Thurston (SPA)
         3rd:  R. MacDougall (NOB),  Fall 2:17
         4th:  I. Isham (ESS)
160 - 1st:  C. Beane (MMU),  Fall 3:30
         2nd:  M. MacDougall (NOB)
         3rd:  P. Hennessy (ESS),  Fall 1:36
         4th:  D.  Ballentine (WMT)
171 - 1st:  J. Spencer (NOB), Fall 1:12
         2nd:  J. Dimick (RAN)
         3rd:  M. Fontana (SPA),  Dec. 2-1
         4th:  S. St. Cyr (WMT)
189 - 1st:  D. Spencer (StJ),  Dec. 4-1
         2nd:  M. Flint (RAN)
         3rd:  W. St. Pierre (NOB) Double Forfeit
         3rd:  P. Dame (OVU)
215 - 1st:  T. McCormick (NOB),  Fall 1:41
         2nd:  G. Harris (ESS)
         3rd:  J. French (MTA),  Fall 3:41
         4th:  R. Quinlan (SPA)
275 - 1st:  Masters (CON),  Dec.  6-2
         2nd:  D. Bennett (MMU)
         3rd:  J Gay (NAC),  Fall 2:02
         4th:  J. Shaw (NOB)



Middlebury Invitational
December 30, 1999

Team - 1. Mt. Anthony 332,  2. Harwood 170,  3. Northern Adirondack (NY) 123,   4. Vergennes 100.5,   5. Ridgefield (CT)  96.5,  6. Granville (NY) 94,  7. Champlain Valley 87,  8.  Mount Abraham 82,  9. Fair Haven 81,  10. Randolph 68.5,  11. Otter Valley 68,  12. Bellow Falls 55,  13. Colchester 41,  14. Burlington 27.5,  15. Missisquoi 26,  16. Middlebury 19.5  17 Proctor 0

103 - 1st:  J. Marsh (NAC),  Fall 4:22
         2nd:  C. Pruden (MtA)
         3rd:  J. Gyatso (BHS),  Fall  :59
         4th:  B. Gaylord (Ran)
112 - 1st:  K. Willard (MtA),  Tech Fall 4:09
         2nd:  S. Edwards (Har)
         3rd:  M. Manor (NAC),  Dec.  11-4
         4th:  H. Owen (CVU),
         5th:  B. Chesbro (FH)
         6th:  A.  Manella (Rid)
119 - 1st:  S. Bissonette (Ver),  Dec.  6-4 OT
         2nd:  S. Ross (MtA)
         3rd:  J.  Desabrais (OV),  Fall 4:56
         4th:  D. Maucers (Rid)
         5th:  L. Martel (CVU)
         6th:  J. Tally (Mis)
125 - 1st:  T. Galipeau (MtA),  Dec. 9-1
         2nd:  L. Crowley (Har)
         3rd:  R. Pike (NAC),  Fall 2:44
         4th:  T. Denis (OV)
         5th:  J. Meader (Ver)
         6th:  R. McDaniel (Gra)
130 - 1st:  E. Hrbek (MtA),  Dec. 8-3
         2nd:  S. Traquair (Col)
         3rd:  P.J. Enholt (Gra)
         4th:  R. Manor (NAC)
         5th:  W. Smith (Har)
         6th:  W. Merrit (BF)
135 - 1st:  B. Lackey (MtA),  Dec.  9-4
         2nd:  A. Salvatori (CVU)
       3rd:  N. Poirier (NAC),  Fall 3:27
         4th:  A. Herring (Rid)
         5th:  T. Cook (Gra) and K. Griffith (Har),  tie
140 - 1st:  J. Galipeau (MtA),  Dec 6-1
         2nd:  C. Longe (CVU)
         3rd:  S. Taft (Har),  Dec. 14-5
         4th:  C. Hubbard (BHS)
         5th:  B. Casey (Gra)
         6th:  K. Galipeau (OV)
145 - 1st:  Ken Jones (MtA),  Fall :52
         2nd:  J. Tuscano (FH)
         3rd:  A. Pambianchi (Rid),  Dec. 2-0
         4th:  T. Cram (MtAbe)
         5th:  K. Leduc (CVU)
         6th:  S. Wagner (Miss)
152 - 1st:  R. Wright (MtA),  Dec. 4-0
         2nd:  M. Allen (MtAbe)
         3rd:  K. Bearor (OV),  Dec. 15-8
         4th:  A. Gangemi (Col)
         5th:  J. Greene (FH) and D. Enholt (Gra),  tie
160 - 1st:  T.J. Williams (MtA),  Dec. 5-1
         2nd:  T. Durrand (Har)
         3rd:  R. Rogers (FH),  Fall 2:32
         4th:  C. Rampone (Ver)
         5th:  J. Mikhalewski (Rid)
         6th:  A. Allen (BF)
171 - 1st:  S. Forrest (MtA),  Tech Fall 4:47
         2nd:  R. Keating (Har)
         3rd:  J. Dimick (Ran),  Dec. 15-6
         4th:  D. Cook (Rid)
         5th:  M. Flanagan (Miss) and Paul Dame (OV), tie
189 - 1st:  J. Lavanway (Har),  Fall 5:24
         2nd:  M. Flint (Ran)
         3rd:  T. Coleman (MtAbe)
         4th:  J. Bolton (MtA)
         5th:  M. Mason (NAC) and C. Charbonneau (CVU),  tie
215 - 1st:  K. Santelli (MtA),  Injury Default
         2nd:  J. French (MtAbe)
         3rd:  E. Mueller (Ver),  Fall 2:04
         4th:  S. Stoddard (BF)
         5th:  B. Reed (Har)
         6th:  L. Yustin (Midd)
275 - 1st:  R. Hanson (Gra)
         2nd:  M. Greene (MtA)
         3rd:  M. Perry (BF)
         4th:  D. Puchini (Rid)
         5th:  J. Gay (NAC)
         6th:  J. Cutler (Ran)



Otter Valley Invitational
January 8th, 1999


Essex Classic
January 15, 1999


Mt. Mansfield Invitational
February 5, 1999

Team - 1. Spaulding 122,   2. Franklin Academy (Malone, NY) 106.5,   3. Chrstian Brothers Academy  (Albany, NY)  104,    4. White Mountain (NH),  99    5. Fair Haven 68,   6. Colchester 66,   7. Champlain Valley 61.5,   8.  Mount Abraham 45,   9. Mount Mansfield 44,   10. Vergennes 42,   11. Rutland 41,   12. Ausable Valley (NY) 35,   13. Missisquoi 21

103 - 1st:  Kyle Vielkind (CBA),  dec. 10-1
         2nd:  Matt Friend (WM)
         3rd:  Jacob Dumas,  fall 3:27
         4th:  Dary Patton (FH)
112 - 1st:  Justin Friend (WM), dec. 3-1
         2nd:  John Spinner (FA)
         3rd:  Jody Ashline (AV),  dec.  9-2
         4th:  Jacob Meader (Ver)
119 - 1st:  S. Bissonette (Ver),  dec.  8-7  *** OW **
         2nd:  Tyler McGiven (FA)
         3rd:  Adam Yoder (Rut),  dec. 12-7
         4th:  John Hamlin (MMU)
125 - 1st:  Ryan Prosper, WM,  fall 5:46
         2nd:  Frank Bailey (Spa)
         3rd:  Chris Heart (AV),  fall 0:41
         4th:  Adam Seaton (MMU)
130 - 1st:  Jeremiah Gingras (Spa),  fall 3:29
         2nd:  Denis White (CVU)
         3rd:  Scott Traquair (Col),  fall 2:21
         4th:  Martin Meade (FH)
135 - 1st:  John Vandish (CBA),  dec.  10-5
         2nd: Matt Challinor (WM)
         3rd: A. Salvatori (CVU), tech. fall 18-0
        4th:  Jason Beams (Spa)
140 - 1st:  Mike Botto (FA),  dec 5-4
         2nd: Matt Thurston (Spa)
         3rd: Leonard Snyder (AV),  dec. 9-1
         4th:  Aaron Choiniere (Rut)
145 - 1st:  Kurt Johnson (CBA),  dec. 7-6
         2nd:  J. Tuscano (FH)
         3rd:  Caleb Longe (CVU),  dec. 7-4
         4th:  Justin Langlois (FA)
152 - 1st:  Mike Allen (MtA),  dec. 4-1
         2nd:  Dominic Isgro (CBA)
         3rd:  Aaron Thurston (Spa),  fall 2:47
         4th:  J. Greene (FH)
160 - 1st:  Chad Beane (MMU),  fall 2:49
         2nd:  Ray Rogers (FH)
         3rd:  Joe Bigness (FA),  dec. 11-10
         4th:  Chris Rampone (Ver)
171 - 1st:  Mario Fontana (Spa),  dec. 18-3
         2nd:  Matt Flanagan (MVU)
         3rd:  Shawn St. Cyr (WM),  8-2
         4th:  Josh Perkins (FA)
189 - 1st:  Troy Coleman (MtA),  fall 2:36
         2nd: C. Charbonneau (CVU)
         3rd:  Ed Barret (FA),  dec. 17-16
         4th:  Ryan Benoure (Col)
215 - 1st:  Steve Nilson (Col),  dec. 11-2
         2nd:  George Foster (Rut)
         3rd:  Joe Bushey (FH),  fall 4:50
         4th:  John Greklek (CBA)
275 - 1st:  Cosmo St. John (Col),  fall 3:56
         2nd:  Tom DePalma (CBA)
         3rd:  Nick Conti (Spa),  fall 2:54
         4th:  MAtt Ingerson (WM)



NVAC
February 12, 1999

Team - 1. Essex   2. Spaulding   3. 

103 - 1st:  Sam Gray (Essex),  fall
         2nd:  Aaron Fondry (Spaulding)
         3rd:  Bryan Gaylord (Randolph)
112 - 1st:  Drew Gordon (Essex),  fall
         2nd:  Jacob Meader (Vergennes)
         3rd:  Jason Benoure (Colchester)
         4th:  Phi Lam (Burlington)
         5th:  Jesse Martin (Burlington)
         6th:  Logan Saxer (Mt. Mansfield)
119 - 1st:  Jacob Gray (Essex),  dec. 1-0   *** OW **
         2nd:  Scott Bissonette (Vergennes)
         3rd:  John Hamlin (Mt. Mansfield)
         4th:  Lance Martell (CVU)
         5th:  Justin Beams (Spaulding)
         6th:  Peter LeClair (Colchester)
125 - 1st:  Lucas Crowley (Harwood),  dec.
         2nd:  Luke Airoldi (Essex)
         3rd:  Frank Bailey (Spaulding)
130 - 1st:  Jeremiah Gingras (Spaulding),  fall
         2nd:  Denis White (CVU)
         3rd:  John Green (Essex)
         4th:  Mike Hamlin (Mt. Mansfield)
         5th:  Brad Ploof (Mt. Abraham)
         6th:  Kevin Morrisette (Burlington)
135 - 1st:  Adam Salvatori (CVU),  fall
         2nd: Kegger Griffith (Harwood)
         3rd: Chris Newhall (Colchester)
         4th:  Jason Beams (Spaulding)
         5th:  Lee Cote (Essex)
         6th:  Robert Yount (Lyndon)
140 - 1st:  Matt Thurston (Spaulding),  dec.
         2nd: Dan Goyette (St. Johnsbury)
         3rd: Chris Hubbard (Burlington)
         4th:  Matt Bombardier (Colchester)
         5th:  Kyle Leduc (CVU)
         6th:  Graham Ehret (Essex)
145 - 1st:  Caleb Longe (CVU),  dec.
         2nd:  Justin Reed (Essex)
         3rd:  Travis Cram (Mt. Abraham)
         4th:  Josh Langevin (Spaulding)
         5th:  Tom Perry (North Country)
         6th:  Mark Bienvenue (Vergennes)
152 - 1st:  Aaron Thurston (Spaulding),  dec.
         2nd:  Ira Isham (Essex)
         3rd:  Mike Allen (Mt. Abraham)
         4th:  Adam Gangemi (Colchester)
         5th:  Richard Blair (St. Johnsbury)
         6th:  Judd Houffman (Vergennes)
160 - 1st:  Chad Beane (Mt. Mansfield),  dec.
         2nd:  Tim Durand (Harwood)
         3rd:  Chris Rampone (Vergennes)
         4th:  John Daignault (St. Johnsbury)
         5th:  Jeff McLaren (Essex)
         6th:  Mark Taranto (Middlebury)
171 - 1st:  Ryan Keating (Harwood),  dec.
         2nd:  Joey Dimick (Randolph)
         3rd:  Mario Fontana (Spaulding)
         4th:  Jared Berry (CVU)
         5th:  Jess Rice (Essex)
         6th:  Kevin Richard (Burlington)
189 - 1st:  Jay Lavanway (St. Johnsbury),  dec.
         2nd:  David Spencer (St. Johnsbury)
         3rd:  Matt Flint (Randolph)
         4th:  Troy Coleman (Mt. Abraham)
         5th:  Cole Charbonneau (CVU)
         6th:  Peter Harris (Essex)
215 - 1st:  Steve Nilson (Col),  dec.
         2nd:  Greg Harris (Essex)
         3rd:  Brian Reed (Harwood)
         4th:  Luke Yustin (Middlebury)
         5th:  Josh Adams (Randolph)
         6th:  Erich Mueller (Vergennes)
275 - 1st:  Cosmo St. John (Col),  fall
         2nd:  Nick Conti (Spaulding)
         3rd:  Adam Shaffer (Middlebury)
         4th:  Aaron Lafountain (Mt. Mansfield)
         5th:  Travis Bingham (Vergennes)
         6th:  James Cutler (Randolph)


Top

Return to 1999-2000 Results Summary